Malý byt? Pojďme ho zvětšit…alespoň opticky

strong>Nemáte ve svém domově příliš prostoru, ale přesto se v něm nechcete cítit stísněně? Můžete ho zvětšit alespoň opticky a samozřejmě důležité je také co nejefektivněji využívat prostor, který máte k dispozici.

Zapomeňte na tmavé barvy

Chcete-li byt opticky zvětšit, vymalujte ho bílou barvou. Že je pro vás příliš strohá a bojíte se, že vytvoříte „sterilní“ prostředí? Byt můžete zvelebit různými dekoracemi a doplňky.

Pokud přeci jen bílé barvě nefandíte, zaměřte se na světlé odstíny a volte spíše studené barvy. A když už trváte na tmavé barvě v některé z místností, mělo by jít pouze o jednu stěnu, jinak skutečně barva prostoru ubere na vzdušnosti.

Vyhněte se rovněž přílišné barevnost a velkým vzorům u většího vybavení bytu. I bez toho se dá vytvořit útulný domov.

Další tipy pro optické zvětšení malého bytu

A na co se zaměřit, chcete-li ještě více opticky rozšířit prostory svého domova? Pořiďte si zrcadla. Zvětšit si tak můžete koupelnu, předsíň, ale také v ložnici budou vypadat dobře, třeba jako součást vestavěné skříně.

Dále se zaměřte na světlo. Prosvětlete svůj domov. Díky velké nabídce snadno dosáhnete potřebného efektu. Kromě hlavního zdroje světla můžete podsvítit třeba zrcadla v koupelně, obývací stěnu či kuchyňskou linku a určitě přijdete i na vhodné osvětlení tmavých koutů.

Opticky zvětšíte svůj domov i jednolitou podlahou. Jakou? Možností je nespočet. Moderní a často využívaná je třeba vinylová podlaha, ale záleží na vašich nárocích i rozpočtu. Nebo si nechte do předsíně, kuchyně, na záchod a koupelny dát dlažbu a do zbylých místností zvolte plovoucí podlahu. I to bude vypadat dobře. Dejte si pozor na koberce, ty prostor zmenšují.

A ještě jeden tip: Používáte-li závěsy, zvažte, jestli byste se neobešli bez nich. Stejně tak se můžete zbavit záclon. Odstraníte zároveň lapače prachu.

Využijte maximálně prostor

Samozřejmě důležité pro optické zvětšení prostoru a celkově zvýšení komfortu bydlení je efektivní využití místa, které máte k dispozici. Začněte třeba dveřmi. Klasické otevírací jsou klasikou, ale v malých prostorech více oceníte posuvné. Nepotřebují tolik volného místa. To můžete využít jinak.

A kam uložit věci? Snažte se je nikam nekupit, nezaskládávat rohy atd. V tom vám pro změnu pomůžou vestavěné skříně. Nezabírají tolik prostoru a pojmou hodně věcí. Navíc je možnost pořídit si je na míru a tím třeba využít atypický prostor, který by jinak zůstal ležet ladem. Porozhlédněte se také po multifunkčním a mobilním nábytku. V koupelně upřednostněte závěsný před volně stojícím. Celkově se více zaměřte na využití stěn.

A co vy? Máte dostatek místa, nebo také bojujete s prostorem a hledáte efektivní využití pro každý kousek svého domova?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *